• info@esen.av.tr

  E-Posta Adresi

 • +90 216 606 37 34

  Telefon

Gayrimenkul Ne Demek?

Gayrimenkul kısaca ‘taşınmaz’ anlamına gelir. Arapça kökenli bu kelime; taşınması mümkün olmayan ev, bina, dükkân, arsa gibi yapıları ifade etmek için kullanılır. Menkul ise değerli malları ifade eder. Hisse senedi, döviz, otomobil vb. bu kapsamdadır. Ekonomik kıymeti olan, taşınabilir nitelikteki mallar menkul olarak nitelendirilir. Bunların para ile ifade edilmesi veya paraya çevrilmesi mümkündür. Televizyon ve telefon gibi eşyalar da menkul mallar kapsamındadır.

Gayrimenkul Nedir?

Ekonomik kıymete haiz olsa da taşınabilir olmayan şeyler gayrimenkul adını alır. Bir yerden başka bir yere niteliğini ve değerini kaybetmeden götürülmesi mümkün olmayan taşınmazlardır.

Yukarıda da anlatıldığı gibi evler, arsalar, dükkanlar vb. gayrimenkul kavramının muhtevasına dahildir. Bina, bağ, bahçe, tarla, arazi ve ofis gibi yapılar da gayrimenkuldür. Gemiler, menkul mallar içinde yer alır. Ancak, hukuki olarak gayrimenkul mal kabul edilirler. Sürekli olarak kaydedilen, tapu siciline bağımsız haklar ve madenler yine gayrimenkul sayılır. İktisadi işletmelere ait olan gayrimenkuller 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nda bildirilmiştir. Buna göre; tesisatlar ve gayri maddi haklar da gayrimenkul kapsamındadır.

Gayrimenkulün sahibi olan kişi, onun kaynaklarına, üzerine ve altına da sahip demektir. Cami, okul ve hastane gibi idarenin hizmet malı niteliğine sahip taşınmazlar, özel mülkiyet içerisinde yer alamaz. Harman yeri, otlak, yayla, mera gibi taşınmazlar ise toplumun kullanımına tahsis edilmiştir. Bunlar idarenin orta malı niteliğindedir. Bunlara numaralar verilir, özel sicile yazılırlar. Fakat yine özel mülkiyete konu olmazlar.

Gayrimenkul sorgulama için bu adresi kullanabilirsiniz. TKGM (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü) Parsel Sorgulama uygulamasını kullanmak için il, ilçe ve mahalle bilgisini girmelisiniz. Ada ve Parsel alanlarını doldurarak sorgulama yapabilirsiniz.

Öte yandan tapu bilgileri sorgulama işlemi için bu linke tıklayabilirsiniz. Bunun için E-Devlet girişi yapmalısınız. Mobil İmza, E-Devlet Şifresi, T.C. Kimlik Kartı, Elektronik İmza veya banka yöntemlerinden birini kullanarak kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.

Tapu Taşınmaz Beyan sayfası için ise  bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Gayrimenkul Danışmanı Nedir?

Gayrimenkul danışmanı, gayrimenkullerin satış, pazarlama ve kiralama gibi süreçlerini yönetmekle görevli kişidir. Kiralama ve satış sözleşmesi yapma, Emlak beyannamesi düzenleme salâhiyetine sahiptir. Pazarlama tekniklerini kullanarak gayrimenkulü alıcılara sunar.

Gayrimenkul Çeşitleri Nelerdir?

Bazı araştırmacılar gayrimenkul türleri konusunda şöyle bir sınıflandırma yapmışlardır:

 • Karma kullanımlı gayrimenkuller
 • Mesken grupları-konut amaçlı gayrimenkuller (Müstakil ev, apartman daireleri, bina, villa gibi oturum amaçlı gayrimenkulleri tanımlar.)
 • Turizm amaçlı gayrimenkuller
 • Tarımsal gayrimenkuller (Bunlar tarım amaçlı kullanılır. Gayrimenkulden faydalanan kişiye kazanç sağlar.)
 • Sınai nitelikli gayrimenkuller
 • Kentsel nitelikli araziler
 • Arsalar
 • Araziler (Boş araziler, çiftlikler vs.)
 • Özel amaçlı gayrimenkuller (müzeler, ibadethaneler, havaalanları, eğitim tesisleri vs.)
 • Endüstriyel gayrimenkuller (imalathaneler ve fabrikalar vs.)
 • Ticari gayrimenkuller (ticari işletmeler, ofisler, oteller, alışveriş merkezleri, mağazalar, turizm tesisleri ve iş merkezleri gibi, ticaret faaliyetlerinin gerçekleştirildiği yerlerdir).

Yorum Yap

Your email address will not be published.