• info@esen.av.tr

    E-Posta Adresi

  • +90 216 606 37 34

    Telefon

Miras Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Miras sorgulama vefat eden bir kişinin yasal mirasçıları, yakınları veya kendilerine miras bırakıldığını düşünen kişiler tarafından sıkça merak edilen konuların başında gelmektedir. Miras sorgulama kapsamında veraset ilamı yani mirasçılık belgesi Sulh Hukuk Mahkemelerine mirasçılar tarafından başvurulması, talep edilmesi halinde verilebilmektedir. Yine veraset ilamı alabilmek için noterliklere de başvuru yapılabilmektedir. Miras sorgulama neticesinde mirasçı olduğunu öğrenen kişilerin noterden veraset ilamı almaları, mahkemeye nazaran oldukça hızlı şekilde sonuçlanacaktır.

Noterliklerde miras sorgulama işlemi yapılarak veraset ilamı çıkarılmalıdır. Değerli evrak niteliğinde olan veraset ilamları için mirasçıdan belli bir miktarda harç talep edilmektedir. Bu harç ise her sene değişiklik göstermektedir. Veraset ilamının noterlikçe düzenlenmesi halinde talep edenin ödeyeceği harç miktarı 2021 yılı itibariyle 136,00 TL’dirMiras sorgulama günümüzde e-devlet şifreleriyle yapılabilmektedir.

Veraset İlamı

Miras sorgulama işlemini yaptıktan sonra talep edilecek olan veraset ilamının diğer adı da mirasçılık belgesidir. Veraset ilamı kişinin mirasçı olduğunu gösteren resmi belgedir. Veraset ilamı yetkili ve görevli Sulh Hukuk Mahkemesinden alınabileceği gibi noterliklerden de alınabilmektedir.

E-Devlet Miras Sorgulama

Miras sorgulama 06.03.2015 tarihine kadar yalnızca yargı organları ve noterlikler tarafından yapılabilmekteydi. 06.03.2015 tarihinde yapılan açıklama ile birlikte  miras sorgulama e-devlet aracılığıyla da yapılabilir hale gelmiştir.

06.03.2015 tarihinde yayımlanan bu açıklamayla yargılamayı gerektiren, çekişmeli hakların olmadığı durumlarda 1990 yılından sonra ölen kişiler için de e-devlet üzerinden mirasçılık belgesi talebi sağlanarak, alınabilecektir. Bu hizmet için devletçe herhangi bir ücret talep edilmeyecek ve mirasçılık belgesi isteyen kişi tarafından bir meblağ da ödenmeyecektir. Tamamıyla ücretsiz bir hizmettir.

E-devlet Şifresiyle Miras Sorgulama Yapılabilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

  1. E-devlet üzerinden miras sorgulama yapılabilmesi için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmak gereklidir.
  2. Daha sonra e-devlet sitesine giriş yapılmalı ve E -devlet sitesine giriş yapılabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası ve e-devlet şifresi gereklidir.
  3. E-devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra miras sorgulama kısmına giriş yapılmalı ve açılan internet sitesi sayfasına ölen kişinin yani miras bırakanın Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası yazılarak sorgula tuşuna basılmalıdır.  Miras sorgulama yapılabilmesi için miras bırakanın Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının da biliniyor olması da bir diğer şarttır.

Sorgulama sonucunda şahsınıza bırakılmış bir miras varsa ya da yasal mirasçı iseniz bu sayfada görülecektir. Miras paylaşımı sırasında da veraset ilamı oldukça büyük bir önem arz edecektir.

Yorum Yap

Your email address will not be published.