• info@esen.av.tr

    E-Posta Adresi

  • +90 216 606 37 34

    Telefon

Miras Kalan Evin Tapusu Nasıl Alınır

Ölen kişinin yakınları, onlara kalmış olan ev arsa tüm gayrimenkul taşınmaz ve taşınır mallara mirasçı olmaktadır. Yapılacak olan işlemlerin prosedürleri de bellidir. Miras intikali esnasında tek bir adımın bile eksik yapılması ne yazık ki sürecin uzamasına sebep olur. Bu nedenle  de yapılacak olan işlemlerin hukuka uygun olarak yapılması gerekir.

Tapu İşlemleri Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Günümüzde pek çok kişi ölen yakınlarının sonrasında onlardan kalan evlere mirasçı olarak kalabiliyorlar. Aynı maddi açıdan kalan miras için olduğu gibi taşınmaz mallarda da yine aynı şekilde belirli prosedürlerden geçmesi gerekmektedir. Düşünülenin aksine miras yolu ile kalan bir evin tapu işlemleri için tüm mirasçıların intikal işlemlerini yapmaları gerekmez. Gerekli olan yetkilendirmeler sonrasında tek bir mirasçı bütün işlemler ile ilgilenerek hızlı bir şekilde mirasın alınmasını sağlamış olacaktır.

Tapu İşlemleri için Hangi Belgeler Gerekli?

Mirasçılar veya  mirasçı, onlara miras kalmış olan evin tapusunu almak adına başta veraset ilamı olmak üzere gerekli olan tüm belgeler ile tapu müdürlüğüne müracaat etmelidir. Miras olarak alınacak olan tapu için öncelik olarak taraflara ya da varsa temsilcilere ait olan kimlik belgeleri gerekiyor. Ardından 1’er adet fotoğraf, yapılacak olan işlemde eğer ki temsil edilme durumu söz konusuysa yetki belgesi, vasi kararı ya da vekaletname gibi belgelerin kişilerin yanlarında yer alması gereklidir. Noter veya sulh hukuk mahkemesinden alınacak olan veraset belgesi ise asıl veya onaylı örnek olarak sunulması istenecektir.

Devir İşlemi

Alınacak olan miras için işleme konu olan tapuda eğer ki senetler bulunuyor ise bunlar da eksiksiz olarak ilgili kişilere teslim edilecektir. Şimdilerde bina vasıflı olan taşınmazlar için zorunlu deprem sigortası yapılması da gerekmektedir. Aynı şey miras kalan taşınmazlar için  geçerlidir. Bu poliçenin de eklenmesiyle  beraber ise gerekli olan evraklar tamamlanmış olur. Yapılacak olan incelemeler esnasında mirasın alınması ile ilgili herhangi bir sorun yoksa, oldukça kısa bir süre içerisinde gerekli olan her türlü işlem yerine getirilerek ilgili mirasın ölüm sonrası devir işlemleri gerçekleştirilmiş olacaktır.

 

Bilgi & İletişim:

Telefon | WhatsApp 0 216 606 37 37
Adres Fenerbahçe Mah. Fener Kalamış Cad. No:6/3 Kadıköy/İstanbul
E – Posta info@esen.av.tr

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.