• info@esen.av.tr

    E-Posta Adresi

  • +90 216 606 37 34

    Telefon

Paylı Mülkiyet Nedir ?

Paylı mülkiyet genel olarak gayrimenkullerde söz konusu olmaktadır. İnsanlar, genellikle tek başlarına bir gayrimenkule sahip olamayacakları düşüncesi ile genellikle tanıdıkları birkaç kişi ile birlikte ortak olarak gayrimenkul almaktadırlar. İlk başlarda herhangi bir sorun çıkmamakla birlikte sonradan kullanma şekli,zamanı yada kullanılan alan bakımından sorunlar çıkmaktadır.

Genellikle paydaşlardan biri kendisini herhangi bir nedenle diğer paydaşlardan daha fazla hakka sahip olduğunu düşünür ve diğer paydaşların haklarını kullanmasına engel olur. Bu durumda,kural olarak paylı mülkiyette taşınmazdan yararlanamayan paydaş buna engel olan diğer paydaşın elatmasının önlenmesini isteyebilir. Veya paydaşlar arasında fiili kullanmayı belirleyen ve paydaşların tümünün çekişmesiz kabul ettikleri imzalarını taşıyan taksime ilişkin bir sözleşme varsa bu sözleşmede öngörülenin dışında kullanımın varlığına dayanarak elatmanın giderilmesi dava edilebilir.

Paylı mülkiyet davası ne kadar sürer?

Elbirliği halindeki mülkiyetin, müşterek mülkiyete davası ortalama 8-9 ay arasında sürmektedir. Bu süreye etki eden faktörler; hissedarların adreslerine tebligatın ulaşabilir olması, verasetlerin tam ve eksiksiz olması, ilk derece mahkemesinin vermiş olduğu kararın istinaf edilmemiş olmasıdır.

Paylı mülkiyet tapu örneği

Yorum Yap

Your email address will not be published.