Deden Kalan Miras Nasıl Paylaşılır ?

Miras hukuku gereğince, vefat eden bir kimsenin mal varlığı yasal mirasçılarına geçmektedir. Miras bırakanın yasal mirasçıları kan hısımları, sağ kalan eşi, evlatlık çocuğu ve devlet olmaktadır. Peki, toruna miras kalır mı?

Dededen Kalan Miras Paylaşımı

Dededen kalan mirasın paylaşımı noktasında miras bırakan dedenin altsoyunun (amca, hala teyze, dayı) bulunup bulunmaması ya da miras bırakandan önce bu kişilerin vefat etmiş olup olmadıkları durumları değerlendirilmelidir. Dolayısıyla dedenizin vefat etmesi halinde anne ve babanıza dedenizden kalacak olan yasal miras payı şayet kardeşleriniz var ise aranızda eşit olarak pay edilecek kardeşlerin yok ise sadece size kalacaktır. Bilmeniz gereken, dedenizin vefatında dedenizin yasal mirasçısı sıfatını haiz olan (altsoyu olan) anne ve/veya babanızın hayatta olması durumunda mirastan pay almanızın mümkün olmayacağıdır.

Toruna miras kalır mı?

Miras hukuku gereğince, vefat eden bir kimsenin mal varlığı yasal mirasçılarına geçiyor. Miras bırakanın yasal mirasçıları kan hısımları, sağ kalan eşi, evlatlık çocuğu ve devlet olmaktadır.

Fakat miras dağılımında belli bir sıra ve belli oranlar bulunuyor. Medeni Kanun kapsamında yer alan esaslara göre, miras bırakanın birinci derece mirasçıları, onun altsoyu olmaktadır. Çocuklar eşit olarak mirasçı oluyor.

Dededen toruna doğrudan miras kalmıyor, ancak dedenin kendi altsoyunun kendisinden önce vefat etmesi halinde çocuğunun hakkı torunlara geçiyor.

Alt Soylar ve Miras Paylaşımı

İkinci zümre miras bırakanın anne ve babası ile bunların alt soyundan ( kardeşleri, kardeş çocukları, kardeş torunları) oluşur. Bunların mirastan pay alabilmesi için birinci zümreden mirasçı olmaması da şarttır. Burada tereke anne ve babaya 1/2, 1/2 şeklinde ikiye bölünmektedir. Anne- babadan biri vefat etmiş ise onun payı alt soya, yani kardeşe; eğer kardeş de ölmüşse de onun yerini varsa kardeşin alt soyu olan yeğenler alır.

Yorum Yap

Your email address will not be published.